sobota, 31 października 2015

Tanie gry z Tigera – historyjki na Halloween


Latarka do opowiadania historii, wersja Halloween, Tiger Store, 10 zł
10 miesięcy temu pisałam na blogu o uwielbianej przez dzieciaki latarence do opowiadania historii. Tamta pochodziła z Francji i przedstawiała bohaterów bajek.

Latarenka firmy Moulin Roty
Tiger Store przygotował swoją wersję – na Halloween. Na podstawie zdjęcia ze sklepu można wywnioskować, że nie jest tak ładna, jak ta wyprodukowana przez Moulin Roty, ale wygrywa ceną: kosztuje tylko 10 zł (kontra 10 euro wersja francuska).

Jak można grać? Gracze po kolei losują jeden z "kapselków" z rysunkiem, nakładają na latarkę i oświetlają ścianę. Opowiadają przy tym fragment opowieści, powiązany z obrazkiem. Następna osoba wyświetla kolejny obiekt i kontynuuje historię. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że... dzieciaki mogą tak w nieskończoność (duże i małe!) i frajdy jest co niemiara. :)  Hit na jesienno-zimowe wieczory!

poniedziałek, 19 października 2015

Co jeszcze można zgrywalizować... pomysły z daleka i bliska

Bluemoonpark
Jednym z pomysłów na zachęcenie młodych ludzi do czytelnictwa jest grywalizowanie literatury. Tak w każdym razie uważają Koreańczycy z Archive Factory, którzy na targach książki we Frankfurcie przedstawili projekt Bluemoon park. Z aplikacją, którą pobrało ponad 14 tys. osób, można się zapoznać tutaj...

Bluemoonpark
Bluemoonpark
Bluemoonpark
Bluemoonpark
W Finlandii grywalizuje się też WF... Choć w sumie nie sama grywalizacja tu jest najciekawsza, a fakt, że do tego "przedmiotu" przygotowuje się książki :). W skrócie wygląda to tak: dzieci mają listę ćwiczeń do wykonania na dworze i w domu (np. skakanie z kanapy...), po ich ukończeniu skanują QR kod i uzyskują dostęp do gier.
Zgrywalizowany WF

Na podobnej zasadzie (kod QR w książce) możliwe jest zgrywalizowanie np. Sherlocka Holmesa...

Sherlock i grywalizacja

Ale najbardziej interesujący wydaje się koreański kurs matematyki, w którym treści edukacyjne wplecione są w komiks, animacje oraz interaktywne ćwiczenia. Wszystko to, co lubią dzieci!

Koreański zgrywalizowany kurs matematyki
Chcielibyście "czytać" takie książki lub uczyć się z takich materiałów?

niedziela, 11 października 2015

Gry, "gry poważne" – w podręcznikach szkolnych?

Podręcznik do francuskiego Saison 3 (2015, Didier)
Czy gry (zwłaszcza planszowe) wśród młodzieży i dorosłych stają się powoli powszechną rozrywką lub chociażby przestają być kojarzone z dziećmi? Myślę, że ogólnie jeszcze nie, tym bardziej cieszy mnie to, co odkryłam w jednym z najnowszych podręczników do nauki francuskiego!

W książce Saison 3 (Didier), skierowanej do licealistów, studentów i tzw. dorosłych, jeden z 9 działów zatytułowany jest "Nauka inaczej". W dużej mierze poświęcony jest grom poważnym (serious games) i "zwykłym" grom planszowym.

Po kolei:
  • 3 rozkładówka rozdziału – w górnym lewym rogu artykuł o grze poważnej Phylo, w której pomagamy kanadyjskim badaczom analizować DNA. Wśród ćwiczeń mamy m.in. znalezienie w tekście słownictwa, które dotyczy gier.
Podręcznik do francuskiego Saison 3 (2015, Didier)
  • W prawym dolnym rogu – "zadanie". Przygotujcie audycję radiową o grze poważnej, w którą graliście.
Podręcznik do francuskiego Saison 3 (2015, Didier)
  • 4 rozkładówka – ćwiczenia gramatyczne. M.in. piękny tekst z lukami dotyczący stworzenia gry Curriculum (możliwe, ze gra jest fikcyjna) i czasu przeszłego passé composé.
Podręcznik do francuskiego Saison 3 (2015, Didier)
  • 5 rozkładówka – całe 2 strony pt.: "Wyjaśnij reguły gry". Na początku słuchamy opisu gry Uga Buga, potem analizujemy strukturę prezentacji i notujemy wyrażenia, ćwiczymy wymowę na podstawie zdań dot. grania, na koniec rozwijamy sprawność mówienia, prezentując ulubioną grę planszową.
Podręcznik do francuskiego Saison 3 (2015, Didier)
  • 6 rozkładówka – po lewej list motywacyjny pana Grégoire Menon, który oczywiście pracował w branży "produit ludo-éducatif", czyli produktów łączących gry i edukację. :)
Podręcznik do francuskiego Saison 3 (2015, Didier)
  • 8 rozkładówka – zebranie słownictwa, m.in. dot. gier i grania.
Podręcznik do francuskiego Saison 3 (2015, Didier)
Na jednej ze stron widziałam też odwołanie do gry Dixit (a na zdjęciu na 5 rozkładówce widnieje Monopol).

Tak więc, aby wykonać poszczególne ćwiczenia, trzeba testować gry, zarówno planszowe, jak i poważne. I to niezależnie od tego, czy już się w gry gra, czy nie wie się o ich istnieniu, czy jest się ich przeciwnikiem. To może sprawić, że wiele osób przekona się do tej rozrywki. Z drugiej strony może też przysporzyć nauczycielowi trochę problemów, jeśli trafi na grupę bardzo niechętną tej rozrywce... Ale mam nadzieję, że takich przypadków będzie mało!

PS. Jeszcze okładka!
Podręcznik do francuskiego Saison 3 (2015, Didier)
.............
1. Podręcznik dla osób, które są już na poziomie A2. Z serią można zapoznać się tutaj.
2. Ze względu na prawo autorskie nie umieszczam skanów z książki a zdjęcia (niestety średniej jakości ;)).

niedziela, 4 października 2015

Planszówki na Narodowym: Belfedar, Szalone zegarki, Brains i inne

Belfedar i Królewski Kucharz na "Planszówkach na Narodowym"
Po raz pierwszy uczestniczyłam w warszawskim festiwalu gier planszowych "Planszówki na Narodowym" i... jestem pod dużym wrażeniem tej imprezy.

Przede wszystkim nigdy wcześniej nie widziałam tak dużego i zmasowanego zaangażowania (bardzo) młodych ludzi. Wolontariusze w wieku szkolnym (nawet z podstawówki?) z przejęciem tłumaczyli gry, rozdawali identyfikatory, nawet grali w gry z tymi, którzy stali w długiej kolejce do wejścia (swoją drogą to świetny pomysł).

Samych sal z grami i turniejami było ok. 6. Były obszerne, ale dużo bardziej przytulne i ciche od poznańskich hal targowych, w którym mają miejsce "growe" imprezy w Poznaniu. Gier było natomiast do wyboru i koloru! Sporo było np. atrakcyjnych propozycji dla młodszych dzieci w wydzielonych dla nich pomieszczeniach.

Oprócz samego pogrania można było również zrobić zakupy, w części "handlowej", i niekiedy w dość ciekawych cenach. Sprzedawcy wskazywali odwiedzającym, w której sali mogą przetestować grę, która wzbudziła ich zainteresowanie na stoisku, co też było bardzo praktycznym rozwiązaniem.

I najważniejsze ;): wstęp był bezpłatny!

A teraz kilka fotek:

Fundacja Evens prezentowała kooperacyjną grę Belfedar (o której na blogu już było kilka razy, więc nie powtarzam, że to świetna gra :)). Miałam przyjemność towarzyszyć Magdzie na stoisku :).


Grą, która podbiła moje serce, były Szalone zegarki (od 8 lat; Alex Putfin, Portal Games). Miły pan z Portal Games ją doskonale wyjaśnił i animował rozgrywkę :P.


Spodobały mi się kostki Story Cubes o... Muminkach. Analogiczny zestaw poświęcony jest Batmanowi (materiały na Halloween?).


Ciekawe memory z kostkami o kotach (tajwańskiego autora) wydał Trefl (Koty; Alex Tseng):


Trefl prezentował też interesującą grę: Star Wars: Rule The Galaxy (Jarosław Basałyga). Jestem odporna na klimaty Gwiezdnych Wojen, ale moją uwagę przykuły reguły: gra jest częściowo kooperacyjna. Albo wszyscy przegrywają, albo... wygrywa jedna osoba. Do przeanalizowania :).


Z serii gier kooperacyjnych w przyszłości chciałabym przetestować Abracada...What (Gun-Hee Kim), dystrybuowaną przez Planszostrefę.
 
Na razie na stoisku tej firmy zakupiłam łamigłówki Knizi Brains - Japanese Garden, zachęcona opisem gry zamieszczonym na Blogu na wolny czas. 12 plansz zostało przerobionych w pociągu powrotnym :). Podoba mi się!


Ponadto weszłam w posiadanie kooperacyjnego Merlina Zinzin:


I miałam pierwszą przymiarkę do gry Awélé:

Jeśli ktoś nie był jeszcze na tej imprezie - bardzo polecam odwiedzenie jej w przyszłym roku :).