czwartek, 1 stycznia 2015

Ludoteka w Saint-Gilles, BrukselaSaint-Gilles to gmina w obrębie Regionu Stołecznego Brukseli. Gdybyśmy jednak nie znali szczegółów podziału administracyjnego Belgii, moglibyśmy po prostu powiedzieć, że to jedna z dzielnic Brukseli. Turyści się do niej czasem udają, aby podziwiać architekturę Art Nouveau (secesyjną) z przełomu XIX i XX wieku, między innymi wspaniały dom Victora Horty, obecnie muzeum.

W „dzielnicy” mieści się zarówno słynny sklep Casse-Noisette m.in. z grami kooperacyjnymi, jak i jedna z 33 ludotek regionu Brukseli.

Co to jest ludoteka? Jest to instytucja, który udostępnia swoim członkom gry i zabawki. Z jej zbiorów można korzystać na miejscu lub wypożyczać je do domu. Ludoteki organizują też spotkania z grami poza swoją siedzibą, np. w żłobkach, szkołach, szpitalach, więzieniach. Dana ludoteka może kierować swoją ofertę do szerokiego grona odbiorców lub tylko do konkretnej grupy, np. do dzieci, dorosłych, osób niepełnosprawnych (informacje na podstawie francuskiej Wikipedii).

Ludoteka z Saint-Gilles prowadzona jest przez stowarzyszenie La Maison des Enfants (Dom Dzieci). Wcześniej mieściła się w wesołym, kolorowym domku, teraz zajmuje mniej rzucający się w oczy lokal, przypominający sklep.

Poprzednia siedziba ludoteki Maison des Enfants, Saint-Gilles, Belgia
Obecna siedziba ludoteki Maison des Enfants, Saint-Gilles, 5 rue de la Victoire, Belgia
Obecnie ludoteka zajmuje się przede wszystkim wypożyczaniem gier na zewnątrz. Jak mówią pracownicy stowarzyszenia, po przeprowadzce jest w niej zbyt mało miejsca, aby grać na miejscu. Gry jednak można obejrzeć i wypróbować w siedzibie. Z ulotki Maison des Enfants możemy się dowiedzieć, że kolekcja gier jest dla graczy od 0 do 99 lat (i faktycznie gry dla dorosłych znajdują się w zbiorach), ale wnętrza (niskie stoliki) sugerują raczej publikę dziecięcą. Być może dlatego, że stowarzyszenie proponuje oprócz wypożyczalni gier przeróżne aktywności dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat (zajęcia w tygodniu i w czasie wakacji szkolnych, pomoc w odrabianiu lekcji).

Jak wygląda w środku?

Wnętrzne ludoteki Maison des Enfants, Saint-Gilles, Belgia
Wnętrzne ludoteki Maison des Enfants, Saint-Gilles, Belgia
Wnętrzne ludoteki Maison des Enfants, Saint-Gilles, Belgia
Wnętrzne ludoteki Maison des Enfants, Saint-Gilles, Belgia

Gry ułożone są na półkach znajdujących się praktycznie w całym pomieszczeniu. Wśród nich znajdują się także wszystkie najbardziej znane w krajach francuskojęzycznych gry kooperacyjne (będę je opisywać stopniowo w kolejnych wątkach :)). Także klasyki, których nie da się już zakupić. Według mnie zbiór gier jest bardzo duży, ale podobno niektórzy się skarżą, że gier jest mało :P. Na razie nie mam porównania, gdyż odwiedziłam tylko jedną ludotekę.

Organizacja
Opłata roczna za korzystanie z ludoteki to 10 euro. W ramach abonamentu można wypożyczyć do 2 gier na maksymalnie 2 tygodnie. Jeśli rodzic nie jest w stanie opłacić abonamentu, może zwrócić się do odpowiedniego belgijskiego „urzędu” i być zwolniony z płatności.

Ludoteka otwarta jest od wtorku do soboty od 10h do 18h.

Stowarzyszenie realizuje projekty, w ramach których otrzymuje dofinansowanie z kilku źródeł.

Więcej na temat idei ludoteki można przeczytać w bardzo ciekawym opracowaniu pani Magdaleny Litwin pt.: Gry i zabawy w instytucjach kultury. Biblioteki i ludoteki, przygotowanym na konferencję naukową z cyklu Kulturotwórcza funkcja gier.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz