Plakat warsztatów "Gry poważne w badaniach i edukacji", https://grypowazne.wordpress.com/ |
Prelegenci, oprócz przedstawiania aspektów teoretycznych poszczególnych zagadnień, zaprezentowali własne dokonania w temacie gier poważnych i grywalizacji, a dokonania te są (moim skromnym zdaniem) imponujące, oryginalne, ambitne, i można tylko podziwiać poziom kreatywności ich twórców! Napiszę w kolejnych postach kilka słów więcej o poszczególnych projektach.
Miałam przyjemność także wystąpić na opisanej minikonferencji i opowiadać o grach kooperacyjnych dla dzieci, co najważniejsze, w sympatycznym tandemie z Magdą Braksator z Fundacji Evens.
Fundacja Evens jest wydawcą kooperacyjnej gry non profit Belfedar, której autorem jest Uniwersytet Pokoju z Namur w Belgii (dokładniej pani Christelle Lacour).
Wersja polska Belfedara to już druga odsłona gry. Czarownica z francuskojęzycznej okładki, symbolizująca wroga, została zamieniona przez Grannę na genderową czaszkę ;). Jedna z pań na Uniwersytecie Pokoju wyjaśniła mi, że dla Belgów jest to tzw. second degré, ale w innych krajach może to nie zostać zrozumiane i ktoś mógłby zarzucić grze seksistowski charakter...
Okładka francuskojęzycznej gry Belfedar, zdjęcie z http://www.universitedepaix.org/animation-gratuite-belfedar |
Polskojęzyczna wersja gry Belfedar, zdjęcie z http://blogiceo.nq.pl/belfedar/zasady/belfedar-2/ |
Do gry dołączony jest szczegółowy "manual" dla animatora, wyjaśniający, jak moderować grę, jakie są jej cele, na co zwracać uwagę, dzięki czemu również osoba początkująca w dziedzinie gier kooperacyjnej będzie w stanie ją poprowadzić.
Belfedar, zdjęcie z http://gildia.aleatha.pl/?m=201312&paged=2 |
Pozdrawiam także Fundację Evens i Magdę Braksator :).
Prezentacje i abstrakty wystąpień tutaj https://grypowazne.wordpress.com/program/
OdpowiedzUsuń