Pamiętne historie (G3), Piotr Siłka |
Dziś poznałam grę o podobnej mechanice (opowiadanie historii) pt. Pamiętne historie, wydawnictwa G3, która mi się niezmiernie spodobała, z tego względu, że wszystko w niej od A do Z ma sens.
Pamiętne historie to zestaw 110 kart z ładnymi ilustracjami, przedstawiającymi przedmioty, osoby, postaci z bajek itd. Karty wyglądają trochę jak flahscards do nauki języków w przedszkolu.
Jak wygląda partia Pamiętnych historii?
- Faza 1. Opowiadanie historii: Każdy gracz dostaje 3 karty (można tę liczbę zwiększyć do 6, aby utrudnić rozgrywkę). Po kolei opowiada historię z ich użyciem (tak samo jak w Rory's Story Cubes), wykładając poszczególne karty na stół. Po skończeniu opowieści odwraca je obrazkiem do dołu.
- Faza 2. Odgadywanie kart: Gdy wszyscy opowiedzieli po 2 historie, gracze starają się przypomnieć sobie, jakie karty (słowa) zostały użyte przez innych opowiadających. Im więcej kart sobie przypomną, tym lepiej dla poszczególnych uczestników. Im więcej kart z ich opowieści zostanie przywołanych przez współpraczy, tym lepiej dla nich.
- To, że nasza opowieść powinna być tak skonstruowana, aby przyciągnąć uwagę innych i ułatwić im zapamiętanie słów-kluczy. Możemy korzystać z mimiki, intonacji itd., czyli nieświadomowie odwołujemy się do technik pamięciowych, trochę jak nauczyciel, który chce pomóc uczniom się "nauczyć".
- To, że słuchacze również będą starać się stosować techniki pamięciowe, nawet najbardziej elementarne, w celu odpowiedniego skojarzenia karty z graczem i z turą.
- To, że gra wytwarza atmosferę spokoju, koncentracji i szacunku do innych graczy, gdyż wymaga uważnego ich słuchania, nie przerywania im itd.
- I na koniec, podobnie jak w podobnych grach, to, że opowiadający rozwija wyobraźnię, kształci umiejętność opowiadania historii i wypowiadania się.
Podsumowanie
Miałam okazję uczestniczyć tylko w demonstracji gry, ale bardzo mi się ona podoba, gdyż:
- ma ładną grafikę,
- opiera się na bardzo fajnym pomyśle,
- rozwija empatię i umiejętność współpracy,
- ćwiczy pamięć oraz techniki zapamiętywania,
- odwołuje się do kreatywności,
- rozwija umiejętności językowe,
- jest niewielka i stosunkowo niedroga (27 zł na rebel.pl).
Autorem jest Polak: Piotr Siłka.
Polecam!
Dla zainteresowanych filmik prezentacyjny:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz