środa, 17 grudnia 2014

Bamboleo – gra od 6 lat




Bamboleo (Jacques Zeimet)


Wydawca: Zoch Verlag

Autor: Jacques Zeimet

Projekt: Oliver Richtberg, Jacques Zeimet

Cena: ok. 189 zł lub 59 euro (Belgia)

Ranking na boardgamegeek.com (17 grudnia 2014):

Board Game Rank: 1586

Party Game Rank: 87

Family Game Rank: 443

Miałam przyjemność spotkać w sklepie Casse-Noisettes w Brukseli Pascala Deru, popularyzatora gier kooperacyjnych w Belgii. Pascal przedstawił mi między innymi grę Bamboleo. Gra ta według opisów sklepowych kooperacyjną wcale nie jest, natomiast w sklepie Casse-Noisettes sprzedawana jest właśnie jako taka.

Bamboleo nie wygląda porywająco, a cena jest wręcz odstraszająca. Ale gdy się już w grę zagra, trudno oprzeć się jej urokowi.

W pudełku mamy: kulkę z korka, podpórkę z wydrążonym miejscem na kulkę, drewnianą okrągłą tacę oraz bryły o różnym kształcie, wielkości i kolorze.

Przygotowanie gry jest chyba równie przyjemne jak sama rozgrywka (a może nawet bardziej? :P). Na początku układamy bryły na tacy. Mamy to zrobić spontanicznie i zbytnio nie kombinować na tym etapie. Następnie stawiamy podpórkę, do wgłębienia na jej szczycie wkładamy kulkę ta konstrukcja jest stabilna. I teraz przechodzimy go najtrudniejszego: na kulce stawiamy tacę z klockami. Na początku przytrzymujemy ją rękoma, ale aby w grę zagrać, taca musi trzymać się samodzielnie mniej więcej w poziomie, oparta tylko na kulce.

Bamboleo - Jak to się trzyma?
Co trzeba zrobić, aby to osiągnąć? Pascal mówi, że trzeba „wyczuć” planszę. Ciągle ją trzymając, mamy skoncentrować się i wyczuć, w którą stronę się przechyla. Gdy już to ocenimy, przesuwamy powoli jeden z klocków z części planszy opadającej w dół w kierunku tej strony, która przesuwa się do góry. Gdy to zrobimy, znów oceniamy, jak ustawia się taca. Przesuwamy kolejną bryłę. Działamy tak długo, aż poczujemy, że krążek jest stabilny i możemy go puścić. Dojście do tego etapu daje wiele radości i satysfakcji, gdyż nie jest to proste!

Na czym polega gra? Gracze po kolei zdejmują po jednym klocku z tacy. Obowiązuje zasada: jeśli dotknęłaś/dotknąłeś jedną z brył, albo musisz ją zdjąć, albo rezygnujesz z ruchu. Nie możesz próbować zabrać innego klocka. Kooperacyjny cel gry: grać jak najdłużej, aż do przewrócenia się planszy z bryłami. Cel mniej osiągalny to być może zdjęcie wszystkich klocków i nie zrzucenie tacy. Ale do tego etapu nie doszłam :P. Podpowiedź: klocki trzeba zdejmować bardzo powoli, aby dać tacy czas na ponowne złapanie równowagi.

Gra jest według wydawcy przeznaczona dla 2 do 6 osób, ale na stronie Casse-Noisettes można przeczytać, że sprawdza się świetnie w gronie od 7 do 15 osób.

Gra jest droga, to fakt. Jednak przeżywamy tyle pozytywnych emocji, że może warto zainwestować lub chociażby zagrać na jakiś targach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz