Georges Descrières w roli Arsène'a Lupin; źródło |
Zachętą ma być zgrywalizowanie badań, czyli wprowadzenie elementów z gier do badań, lub przekształcenie całego badania w grę. Ta ostatnia opcja to GWAP = Game With A Purpose (gra z celem).
Gry skierowane na cel (games with a purpose, GWAPs) wykorzystają ludzkie zdolności do rozwiązywania problemów, których komputery nie są w stanie rozwiązać. Cytat ze strony poświęconej RoboCorpowi.Upraszczając. Kto w swoim wolnym czasie ma dużą motywację np. do wypełnienia kolejnej (nudnej :P) ankiety? A kto zagra w ciekawą grę, przyczyniając się przy okazji do postępu nauku? :D Pewnie więcej osób będzie zainteresowanych tym drugim zadaniem i właśnie to chcą wykorzystać poznaniacy.
Pani Natalia Maryniaczyk prowadzi badania, wykorzystując grę Takie Życie (Rebel).
Takie Życie (Rebel), źródło |
Pani Natalia zaadaptowała tę grę, aby analizować sposób rozumowania graczy ("rozumowanie erotetyczne"). Nie orientuję się, co to jest rozumowanie erotetyczne :P, ale myślę, że jest wielu fanów zagadek, którzy chętnie poświęcą swój czas na wzięcie udziału w tak przyjemnym badaniu :).
A jeśli ktoś jest i fanem zagadek i fanem Arsène'a Lupin; czyli francuskiego przystojnego, dowcipnego, inteligentnego, bogatego, złodzieja-dżentelmena, chętnie zagra w QuestGen, opracowany przez dr Pawła Łupkowskiego i p. Oliwię Ignaszak.
QuestGen (Oliwia Ignaszak, Paweł Łupkowski), zrzut z prezentacji autorów gry: "QuestGen - gra typu GWAP", źródło |
Po zapoznaniu się z wszystkimi przesłankami detektyw zadaje informatorowi pytania, na które ten ostatni może odpowiedzieć jedynie "tak", "nie" lub "nie wiem". W ramach ograniczonego czasu detektyw musi znaleźć odpowiedź na postawione w historii pytanie.
Co z tego mają autorzy gry? Dane językowe do "badania nad przetwarzaniem pytań w dialogach prowadzonych w języku naturalnym". Co mają z tego gracze? Ciekawą łamigłówkę!
Trzecim projektem jest przeglądarkowa i mobilna gra RoboCorp autorstwa p. Dagmary Dziedzic i p. Wojciecha Włodarczyka z C.I.T.Y Games.
Projekt robi wrażenie już na poziomie "opakowania": wygląda jak 100-procentowa profesjonalna produkcja wykonana w wieloosobowym zespole! Przyciąga piękna, zabawna i nowoczesna grafika, dopracowanie wszystkich szczegółów, ikonek, buttonów.
RoboCorp (C.I.T.Y Games), źródło |
RoboCorp (C.I.T.Y Games), źródło |
RoboCorp (C.I.T.Y Games), źródło |
Projekt jest niezmiernie ciekawy, zachęcam do testowania! :) Grę pobrac można tutaj.
[Aktualizacja] Na stronie https://grypowazne.wordpress.com/program/ można pobrać prezentacje i abstrakty poszczególnych wystąpień.
[Aktualizacja] Więcej informacji o Reasoning Research Group tutaj.
[Aktualizacja] Więcej informacji o GWAP w prezentacji p. Oliwii Ignaszak i dra Pawła Łupkowskiego: "QuestGen - gra typu GWAP" do pobrania tutaj.
[Aktualizacja] W artykule zmieniony został opis gry QuestGen.
Aktualizacja: Na stronie https://grypowazne.wordpress.com/program/ można pobrać prezentacje i abstrakty poszczególnych wystąpień.
OdpowiedzUsuńAktualizacja 2: zmieniony/doprecyzowany opis gry QuestGen.
OdpowiedzUsuń